Menu Zavřít
+420 604 309 903 Kontakt
Úvod Přehled článků Jak vybrat alkohol tester

Jak vybrat alkohol tester

 

Byli jste někdy na večírku a přemýšleli jste, zda byste mohli řídit? Existuje snadné řešení. Alkohol testery Vám ukážou, kolik alkoholu zbývá v krvi. Vše, co potřebují, je Váš dech.
 

Jak tester měří ?

Nejdůležitějším parametrem, na který narazíte jako první, je typ alkohol testeru. Čidlo v podstatě určuje, jakým způsobem alkohol tester funguje. Rozlišujeme dva hlavní typy čidel. 

Jedním z druhů měřidel je alkohol tester s polovodičovým čidlemDisponuje nižší cenou, která si ale vybírá svou daň. Aby mohl přístroj měřit, musí se čidlo zahřát alespoň na 300 °C. Pochopitelným důsledkem jsou vysoké nároky kladené na baterie. Slabá baterie však snižuje spolehlivost alkohol testeru. Jednou z dalších nevýhod je, že výsledky mohou být poměrně snadno ovlivněny. Čidlo totiž reaguje i na jiné chemické látky, než je alkohol. Výsledky zkresluje cigaretový kouř, žvýkačky, kofein nebo zubní pasta. Pro orientační a občasná měření jsou proto vhodnější alkohol testery s polovodičovými senzory. Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti je omezená životnost. Zařízení vydrží zhruba 300-1000 měření.
 

Spolehlivějším a modernějším řešením je alkohol tester s elektrochemickým čidlemMůžete se setkat i s označením Fuel Cell testery. Tento typ alkohol testeru funguje tak, že nasává přesný objem vzduchu řízený tlakovým senzorem. Díky tomu se senzor pro provoz nemusí zahřívat na vysoké teploty, což pomáhá snižovat spotřebu energie. Původně nebyly alkohol testery s elektrochemickým čidly cenově dostupné. Postupně však společnosti, které zpočátku vyráběly pouze polovodičové alkohol testery, zahájily masovou výrobu elektrochemických alkohol testerů. Díky hromadné výrobě došlo ke snížení cenové hladiny a elektrochemické typy měřidel jsou nyní dostupnější pro každého.  

Díky tomu, že elektrochemické čidlo reaguje pouze na alkohol, přináší spolehlivé výsledky. Měřidlo je připraveno na časté používání. Dokonce vydrží až 8 let. Tento typ měřidel vlastní nejen mnoho firem, ale i česká policie. 

Ve zkratce tedy můžeme říci, že alkoholové testery s elektrochemickým čidlem jsou přesnější a také disponují delší životností. 



Odchylka měření?

Než si měřidlo koupíte, nezapomeňte, že žádné měření není stoprocentně přesné. Naměřené údaje jsou pouze orientační. Otázkou však je, do jaké míry. Klíčová je v tomto případě dostatečná spolehlivost, abyste zjistili, zda můžete usednout za volant. 

Jak tento parametr sledovat? Hledejte hodnotu odchylky. Platí velmi jednoduché pravidlo, čím je nižší, tím je měřidlo spolehlivější. Z pravidla se udává v procentech. Jak ale poznat, že už je odchylka příliš vysoká?

±15% - velmi nízká přesnost, běžná přesnost levných polovodičových testerů

±10% - nízká přesnost, tyto hodnoty jsou pouze orientační

±5% - vysoká přesnost, tato odchylka je nejběžnější na trhu elektrochemických testerů

0-5% – vynikající přesnost, kterou disponují pouze nejlepší elektrochemické testery

Ze seznamu je tedy zřejmé, že existují významné rozdíly mezi polovodičovými a elektrochemickými měřidly. Pokud tedy od svého měřidla očekáváte spolehlivé výsledky, pak byste měli rozhodně vybrat měřidlo s elektrochemickým čidlem.

Jak často provádět kalibraci měřidla

Alkohol testery podléhají běžnému opotřebení. Tím se postupně snižuje spolehlivost jeho měření. Proto je zapotřebí měřidlo kalibrovat. Jedná se o konfigurační proces, kdy je tester nastaven na původní vzorové údaje. Provádí se v kalibrační laboratoři, zpravidla výrobcem. Před nákupem alkohol testeru zvažte, jak často musí být kalibrován a kolik tato kalibrace bude stát. 

I v tomto případě můžeme najít rozdíly mezi polovodičovými měřidly a elektrochemickými měřidly. Polovodičové měřidla je potřeba kalibrovat zhruba po 6 měsících nebo 50-400 měřeních

Elektrochemické měřidla obvykle po 12 měsících nebo po 300 000 měřeních. To je opravdu významný rozdíl. Nicméně v obou variantách jsou mezi jednotlivými modely velké rozdíly. 



Okamžité výsledky

Jedním z praktických kritérií je časová náročnost měření. Zjistěte, jaká doba uběhne od spuštění měřidla do zpracování Vašeho dechu. V tomto případě lze sledovat mnoho parametrů. 

Doba přípravy měření představuje dobu, která uplyne od zapnutí měřidla do doby, kdy je připraveno k použití. Teprve poté je měřidlo připraveno pro rozbor Vašeho dechu a udání spolehlivých výsledků. Polovodičové měřidla mají přirozeně vyšší hodnotu, protože jejich senzor se musí nejprve zahřát na 300 °C. Tento časový rozsah je 20 až 180 sekund. Fuel Cell testery jsou o poznání rychlejší. Po zapnutí přístroje je připraven na dechovou zkoušku do zhruba 4 až 18 vteřin.

Další proměnná je rychlost samotného měření. Jedná se o časový interval mezi ukončením měření a zobrazením výsledných dat. Uvádí se v sekundách a jeho rozptyl je opravdu široký - od 5 do 60 sekund

V případě potřeby opakovaného měření je nutné dodržet dobu regenerace měřidla. Během této doby se přístroj zotaví a bude připraven k další dechové zkoušce. Obvykle měřidlo potřebuje 15 až 30 sekund


Vlastnosti displeje

Na trhu najdete dva běžné typy displejů. Prvním je LED displej s diodami. Ten je vizuálně výraznější a disponuje i dobrou viditelností i ve slabě osvětleném prostředí. Pokud je tedy Vaším hlavní zájmem čitelnost, určitě jej uvítáte. Jeho drobnou nevýhodou je vyšší spotřeba a omezená funkčnost, která neumožňuje zobrazení dalších dat. 

Další možnost je podsvícený LCD displej. Jeho hlavními výhodami jsou nižší spotřeba energie a více možností. Mezi ně patří například zobrazení menu. 

Výdrž měřidla

Jak dlouho vydrží měřidlo v provozu? Hlavním ukazatelem je způsob napájení. Ty levnější měřidla jsou obvykle napájeny pomocí alkalických baterií AA nebo AAA. Výhodou je samozřejmě snadná výměna těchto baterií. 

Nevýhodou baterií je však jejich menší výdrž. Některé měřidla, proto nabízejí integrované akumulátory. Ve srovnání s baterií není tak snadná manipulace při výměně, ale obecně integrované akumulátory disponují delší dobou provozu. Obrovským plusem je, že u některých modelů je možnost nabíjet měřidlo z počítače nebo zdroje auta.

Zajímavé funkce navíc

Každé měřidlo je svým způsobem jedinečné. Můžete tedy narazit na mnoho dalších funkcí, které by se Vám mohly hodit. 

Velmi jednoduchou, ale přesto rozšířenou funkcí je automatické vypínání. Pokud je měřidlo po určitou dobu nečinné, tak se automaticky vypne. To samozřejmě potěší baterie či akumulátor. 

Pokud kromě pohledu na displej uvítáte i varovné signály, můžete pořídit měřidlo se zvukovou složkou. Na případný zbytkový alkohol v krvi Vás upozorní svým pípáním. Aktivuje se také například při upozornění na slabou baterii. 

Jestliže plánujete využívat naměřená data, uvítáte rozšířenou konektivitu. Měřidlo můžete připojit ke svému chytrému telefonu, počítači či tiskárně. 

Užitečnou funkcí je vnitřní paměť měřidla. Jelikož všechna naměřená data jsou uložena na vnitřní paměť. Tato naměřená data lze následně přenést do počítače a dále zpracovávat.